Je to tak, máme ovce. Sice jenom asi 2-3 ročně, ale to nevadí, cítím se býti obrovským expertem na jehněčí. Několik receptů jsem již zkusil a tohle je ten jednoznačně nejlepší.
Jehněčí na slanině s bramborovými lupínky
Ingredients
- 2 kusy jehněčí nebo kolik chcete, my to děláme akorát aby se to vešlo na plech, což vyjde na 2 větší kusy
- 300 gramů slanina
- 1 kus cibule
- 3 stroužky česnek
- 10-15 kusů brambor
- 1 kousek másla
- 3 lžičky sůl
- 2 špetky rozmarýn
Instructions
- Jehněčí chce čas. Takže buď počítejte s tím, že si přivstanete, nebo bude prostě oběd trošku později. Nespěchejte, nedá se to urychlit.
- Zapněte troubu na 170 stupňů, dejte trochu másla na pekáč a šoupněte ho na chvíli do trouby, aby se máslo rozteklo.
- Slaninu nakrájejte na kostičky, smíchejte s cibulí nakrájenou na kostičky, rozmačkanými stroužky česneku a 3 lžičkami soli.
- Vyndejte pekáč s rozehřatým máslem z trouby, rozetřete máslo po pekáči. Dejte jehněčí na pěkáč a "potřete" ho směsí slaniny a ostatních ingrediencí. Hezky z obou stran. Posypte rozmarýnem.
- Přikryjte alobalem a pečte 3 hodiny na 170.
- Mezitím si očistěte brambory (my necháváme ve slupce, ale jak chcete) a nakrájejte je na plátky.
- Po těch 3 hodinách vyjměte pekáč z trouby, opatrně odkryjte alobal (pozor, budete ho ještě přiklápět) a vykládejte brambory kolem jehněčího a posolte je.
- Přiklopte zpátky a pečte ještě hodinu na 180.
- Odklopte alobal a podle toho, jestli podle vás potřebuje jehněčí ještě kúrčičku, můžete nechat cca 20 minut péct odkryté. Za mně to ale není nutné.
- Hotovo, dobrou chuť!
- Pozor – jehněčí výpek (sádlo) tuhne při vyšších teplotách než u ostatního masa, takže je dobré podávat na teplých talířích, nebo jíst rychle.
Notes
Je jenom na vás, jestli to chcete o hodinu zkrátit, nebo ne. Ale když jsem to dělal 3 hodiny, bylo to obvykle ještě tuhé, po 4 hodinách se to krásně rozpadá.