Pavlova je nadýchaný lehoučký dezert, při kterém budete snít a vznášet se v obláčcich. A budete se ostražitě dívat kolem na ostatní, aby vám ho nesnědli. I proto je dobré ho dělat ne jako dort, ale ve velikosti dezertních porcí.
Luxusní dezert Pavlova
Ingredients
Pavlova korpus
- 9 kusů bílek
- 350 gramů cukr moučka
- 100 gramů třtinový cukr
- 2 lžíce kukuřičný škrob
- 1 lžíce bilé balsamico
- 1 špetka sůl
přízdoba
- 500 ml smetana na šlehání
- 2 vaničky lesní ovoce borůvky, maliny, jahody, lesní jahody
Instructions
- Dezert má Jednu hlavní část a tou Je mixování bílků do sněhu. Je to trošku dlouhé(10-15 minut), ale stojí to za to. Někteří vykukové si dobu zkracují tím, že sníh mixují na páře, takže je hotový dřív, ale je jenom na vás jestli chcete, aby vás pak kuchař co tenhle dezert vymyslel chodil v noci strašit nebo ne.
- Zásadním kamarádem v přípravě Pavlova může být kuchyňský robot, který vám ušetří relativně dclouhou dobu stání s ručním mixérem. Nikdo mi zatim nezaplatil, abych zde jmenoval nějaký konkrétní, takže si ho vyberte sami. A pokud ho nemáte, nezoufejte, několik let jsem to dělal i s klasickým mixérem.
- Dalším zásadním bodem je nepoužít vajíčka rovnou vyndané z lednice, ale nechat je cca hodinu odstát v pokojové teplotě. No a čim větší ty vajíčka budou, tím více budete mít materiálu.
- Bílky dáme do nádoby na mixování (taková ta odměrka na 1l co máme doma všlchnil je v pohodě a přeteče jenom o kousek) a mixérem se na nízké otáčky pokoušíme udělat sníh. Když je sníh tuhý, začneme postupně přidávat po lžících cukr (oba cukryi škrob smícháme dohromady). Vydržíme to tam ten cukr nenasypat celý, ale přidáváme opravdu postupně a po Ižících. Můžete při tom relaxovat a obdivovat, jak bílky mění strukturu nejdříve do pěny, do sněhu a ve finále do bílé lesklé hmoty, která nabývá na objermu a .. ano, postupně vám o trochu přeteče přes okraj.
- Že jsme hotovi poznáme podle toho, že při vyndání mixéru (respektive zastavení a poté vyndání mixéru), zůstanou ve sněhu takové špičky – viz obrázek.
- Troubu si rozehřejeme na 150 stupňů a mezitím si připravíme dva plechy, které vyložíme pečícím papírem.
- Naběračkou přeneseme sníh na plechy do kýžených tvarů a rozměrů dezertu. Na internetu je velká móda z Pavlova dělat dorty. V takovém případě nedělejte jednotlivé korpusy moc tenké, protože se pak při oddělování od papíru polámou a vysušujte je v troubě delší dobu, aby pořádně vyschly. Pro začátek (a asi i pro celý život) jsou lepší kolečka ve tvaru jedné porce, kterých se vejde 9 na jeden plech.
- Plechy dáme do trouby a pak troubu snížíme na 110 stupňů. (tedy, podle toho jak dlouho to chcete péct. Pavlova se tedy nepeče, spíše vysušuje, čím déle, tím lépe. Platí, že při 110 se to dělá tak 1,5 hodiny. Když dáte vyšší teplotu, bude to kratší, ale dezert dostane žlutý nádech. Při nižší teplotě to zase bude trvat i několik hodin, Stejně je ale v pořádku, když po vypnutí trouby necháte korpusy dosušit třeba přes noc (pokud to vydržite :o).
- Korpusy necháme vychladnout a mezitím umixujeme šlehačku (to že je hotová poznáte tak, že je možné ji obrátit vzhůru nohama aniž by vytekla) a připravíme si lesní ovoce.
- Šlehačku naneseme a ovoce rozházíme vždy mezi dva korpusy, které dáme na sebe a ještě nahoru na dezert.
- Poté je ještě třeba nechat dezert cca 1-2 hodiny v lednici. Šlehačka se totiž spojí s korpusem v jednu nebeskou hmotu s lehoučkou chutí.
- Dobrou chuť!
Notes
A několik nepovedených pokusů, kterých vás mohu ušetřit:
- ve šlehání sněhu nepřestávejte a udělejte to najednou, sníh se pak neudělá
- nádoba na sníh nesmí být moc široká, jinak se sníh neudělá
- i z pořádně neudělaného sněhu je možné Pavlova upéct, chuť je stále v pořádku, ale má pak tvrdou strukturu a blbě se krájí, není tak nebesky lehoučký
- dělat obrovské placky je blbý nápad, špatně se propečou, jsou vlhké a při odlepování korpusu od pečícího papíru se rozlámou
- šlehat smetanu na vaření je marnost, stejně se nevyšlehá :-DDDDD